Chladné ruky a nohy – príčiny a riešenia

Studené ruky a nohy môžu postihovať ako mužov, tak aj ženy. Žiaľ, štatistika je v tomto prípade k ženám nemilosrdná a pomerne často sú ženy chodiacim porekadlom „studené ruky, horúce srdce“, no nemusí to byť neriešiteľný problém.

Predpokladám, že sa to týka aj Vás a určite by ste radi vedeli, ako sa toho zbaviť. Tak sa teda poďme pozrieť na to, prečo máme chladné ruky a nohy, ako si s tým vieme poradiť, prípadne kedy už je lepšie navštíviť lekára.

Nedostatočne teplé oblečenie

Najčastejším dôvodom, prečo máme chladné ruky a nohy je, že sme nedostatočne teplo oblečený. Naše telo si vie veľmi dobre strážiť stálu telesnú teplotu a v prípade, že by došlo k ochladeniu stredu tela, kde sú životne dôležité orgány dôjde k stiahnutiu ciev v končatinách. Týmto spôsobom dokáže udržať teplo tam, kde je to životne dôležité.

Málo otužovania

Skúste si niekedy všimnúť, že ak sa prechádzate v zime po vonku, tak prvých 20 minút máte ruky a nohy studené, no po 20 – 30 minútach sa vám z ničoho nič ruky a nohy zohrejú. Je to spôsobené tým, že spočiatku si telo reflexívne chráni teplo a zároveň ešte nestihlo rozšíriť všetky tie drobné vlásočnice, cez ktoré prúdi krv až k pokožke rúk a nôh. Tento proces trvá približne tých 20 – 30 minút.

V prípade, že ruky a nohy budete častejšie vystavovať chladnému počasiu a nebudete ich hneď skrývať do vrecka alebo rukavíc, tak dôjde k niečomu zaujímavému. Naše telo vyšle signál, aby došlo k tvorbe nových cievnych kapilár (v odbornej terminológii sa to označuje pojmom angiogenéza), čo ešte viac zlepší prekrvenie.

Niekedy ale môže byť problém s chladnými rukami a nohami aj inej povahy.

Chladné ruky a nohy totiž môžu poukazovať na nejaký problém. Spravidla sa môže jednať o:

  • deficienciu (nedostatok) nejakého nutrientu,
  • burgerovu chorobu,
  • raynaldovu chorobu,
  • cukrovku,
  • omrzliny,
  • stres,
  • fajčenie,
  • veľa kofeínu.

Chladné ruky a nohy ako dôsledok deficiencie nutrientov

Chladné ruky a nohy samy osebe nepredstavujú žiadne zdravotné nebezpečenstvo, ale nedostatočný príjem vitamínov a minerálov môže viesť k iným, nebezpečnejším zdravotným problémom.

Na riešenie tohto problému často postačí malá zmena jedálnička, ale aby ste sa vyhli nadmernému užívaniu jedál s obsahom zložiek, ktoré máte v tele dostatok je lepšie vychádzať z odporúčaní lekára. Ten vám vie, napríklad, z krvného obrazu určiť, ktorého vitamínu alebo minerálu máte nedostatok, prípadne či za tým nie je nejaký iný zdravotný problém.

Pokiaľ ide o nutričnú deficienciu, tak spravidla sa najčastejšie jedná o deficienciu železa, horčíka, vitamínu B12, niacínu, selénu, jódu alebo ich kombináciu. Niektoré nutrienty pomáhajú v zmierňovaní niektorých príznakov, ale o tom ďalej v článku ?.

Nohy ako ľad
Zdroj: internet

Železo

Často sa symptóm studených končatín spája s nedostatkom železa. Priemerný dospelý človek potrebuje denne prijať aspoň 11 mg železa. U tehotných a dojčiacich žien je to  až 16 mg denne [1].

Nedostatok železa postihuje najmä ženy a deti. Podľa WHO je nedostatok železa najčastejšou nutričnou deficienciou vôbec, postihujúcou až 1/3 žien v produktívnom veku, 40 % tehotných žien a 42 % detí do 5 rokov [2].

Železo je pri tom potrebné na tvorbu hemoglobínumyoglobínu. Nedostatok hemoglobínu sa prejavuje napríklad zvýšenou únavou, malátnosťouchladnými rukami a nohami.

Dosť často sa u žien pozoruje syndróm chladných rúk a nôh v závislosti od fázy menštruačného cyklu. Ženy majú najčastejšie problémy s chladnými rukami a nohami prvé 2 týždne po menštruácii. Je to spôsobené stratou krvi (aj železa) počas menštruácie. Následne sa hladina hemoglobínu vráti opäť do normálu (v prípade, že máte dostatok železa) a pocit chladných rúk a nôh ich po zvyšok cyklu netrápi [3].

Ak chcete doplniť železo jednoduchou úpravou jedálnička, tak doňho pridajte napríklad pečeň, ustrice alebo špenát. Pokiaľ si chcete byť isté dostatočným prísunom železa, odporúčame používať výživový doplnok s obsahom organicky viazaného železa ako je napríklad v MegaHemo. Železu je venovaný aj samostatný článok, v ktorom nájdete všetky dôležité informácie na jednom mieste.

železo doplnok výživy MegaHemo

Vitamín B12

Nedostatočný príjem vitamínu B12, známy aj ako kobalamín, môže prispieť k pocitom chladných rúk a nôh. Vitamín B12 je dôležitý pri dozrievaní prekurzorov červených krviniek – hematopoéze.

Nedostatok vitamínu B12 prispieva aj k rozvoju neurologických porúch, ktoré sa taktiež môžu prejavovať pocitom chladných rúk a nôh.

Mimo iného je vitamín B12 dôležitý aj pri odstraňovaní toxického homocysteínu jeho premenou na metionín. Homocysteín spôsobuje až 40 % prípadov cievnych ochorení. Cievy sú zúžené alebo upchaté, čím sa nedostatočne prekrvuje tkanivo.

Každý deň by sme mali prijať aspoň 4 μg tohto vitamínu, hoci ženy v tehotenstve potrebujú o niečo viac – 5 μg [1]. Ak chcete zvýšiť príjem vitamínu B12, pridajte do jedálnička viac rýb, mäkkýšov, vnútorností, mliečnych výrobkov a vajec.

chladné ruky a nohy
Zdroj: internet

Niacín

Zvýšený príjem niacínu je obzvlášť vhodný pri raynaudovej chorobe (viac nižšie v článku). Pri tomto ochorení dochádza k zúženiu tepien zásobujúcich končatiny krvou.  Bežne sa odporúča prijímať 14 – 16 mg niacínu [1], ale pri tomto ochorení sa odporúča dávku zvýšiť až na 100 mg niacínu denne, ideálne vo forme nikotínamidu, keďže ten je lepšie znášaný ako kyselina nikotínová.

Spotrebu niacínu môžete zvýšiť konzumáciou červenej repy, rýb a slnečnicových semienok.

Horčík

Chladné ruky a nohy môžu byť spôsobené aj nedostatkom horčíka v strave. Horčík je v tele prirodzeným antagonistom vápnika v tele, čo znamená, že reguluje jeho prechod cez bunkovú stenu. Jeho nedostatok sa následne vďaka tomu prejavuje zvýšeným napätím cievnej svaloviny, teda stiahnutím ciev, čo negatívne vplýva na prekrvenie rúk a nôh.

Fyziologické hladiny horčíka nás chránia aj pred vplyvmi stresu, znižuje vysoký krvný tlak roztiahnutím ciev a znižuje aj zrážanlivosť krvných doštičiek, čím pôsobí preventívne pred upchatím ciev.

Dospelé ženy potrebujú denne prijať 300 mg horčíka a muži až 400 mg. Viac horčíka môžete do svojho jedálnička dostať konzumáciou tofu, celozrnných výrobkov, mnohých druhov orechov, pečených zemiakov, morských rias a zelenej listovej zeleniny.

Selén a jód

Nedostatok selénu a jódu vplýva na správnu funkciu štítnej žľazy. Selén sa v štítnej žľaze zúčastňuje premeny tyroxínu na aktívny trijódtyronín. Jód je zase potrebný pri samotnej tvorbe hormónov štítnej žľazy, keďže molekula tyroxínu obsahuje až 4 atómy jódu.

Ich nedostatok môže spôsobiť nedostatočnosť štítnej žľazy (hypotyroidizmus). V dôsledku toho dochádza k nižšej produkcii hormónov štítnej žľazy, čo zhoršuje schopnosť vášho tela produkovať energiu. To tiež znamená, že vaše telo bude potrebovať dlhší čas na prispôsobenie sa chladnejšiemu prostrediu.

Medzi hlavné symptómy nedostatočnej funkcie štítnej žľazy patrí zimomravosť, ospalosť, priberanie, suchá olupujúca pokožka, nadmierny pokoj, pomalšie myslenie a zápchy (kvôli zníženej pohyblivosti čriev). Samozrejme, nie všetky symptómy musia byť prítomné.

V prípade, že máte podozrenie na zníženú funkciu štítnej žľazy, tak určite je namieste navštíviť endokrinológa.

Pokiaľ beriete lieky na štítnu žľazu a máte chladné ruky a nohy, kontaktujte svojho lekára. Pravdepodobne bude potrebné upraviť dávky liekov.

Raynaldova choroba/syndróm

Raynaudova choroba môže vznikať v dôsledku nadmernej aktivity ciev, poruchách spojivového tkaniva alebo emocionálneho rozrušenia.

Raynauldov syndróm sa často pozoruje aj u ľudí postihnutých sklerodermatitídou [4] alebo lupusom [5].

Raynauldov syndróm
Vidieteľná zmana sfarbenia pri zmene teploty. Zdroj: wikimedia commons

Bez ohľadu na príčinu sú tieto pocity chladu alebo necitlivosti skutočne nepríjemné. Je vhodné obohatiť jedálniček o stravu bohatú na omega-3 mastné kysliny, napríklad slede, makrela, losos alebo ančovičky (sardelky).

Omega-3 mastné kyseliny zmierňujú mieru stiahnutia ciev, ktoré vedie k zastaveniu prietoku krvi. Jedna výskumná štúdia dospela k záveru, že rybí olej, ktorý je, samozrejme, bohatý na omega-3 mastné kyseliny, zlepšuje toleranciu voči pôsobeniu chladu a jeho konzumácia tiež odďaľuje nástup symptómov typických pre Raynaudov syndróm [6].

Ako bonus viaceré štúdie dokázali, že rybí olej pomáha znižovať aj triglyceridy [7], ktoré prispievajú k celosvetovej epidémii srdcových ochorení.

Samozrejme, existujú aj vegetariánske zdroje omega-3 mastných kyselín, medzi ktoré patria napríklad chia semienka, ružičkový kel alebo riasy.

Rovnako sa pri raynauldovej chorobe, ako už bolo spomenuté vyššie, odporúča zvýšený prijem niacínu.

Burgerova choroba

Presná príčina vzniku Burgerovej choroby nie je známa, ale čo je určite známe je negatívny vplyv fajčenia na jej rozvoj. Napriek tomu je Burgerova choroba veľmi vzácne ochorenie. V USA postihuje 12 – 20 ľudí na 100 000, pričom v krajinách s vyšším podielom fajčiarov množstvo prípadov stúpa.

Buergerova choroba sa od iných cievnych zápalových ochorení líši tým, že cievna stena je relatívne ušetrená od zápalového procesu. V akútnej fáze ochorenia sú postihnuté cievy (tepny a žily) upchané vysoko zápalovým trombom, ktorý znemožňuje riadny prietok okysličenej krvi do končatín [8].

Raynauldova a Burgerova choroba sú veľmi podobné v symptómoch, ale Burgerova choroba je ďaleko vážnejšia. Pri Raynauldovej chorobe je možné už len jednoduchým zohriatím rúk, nosením rukavíc alebo teplých ponožiek odstrániť nepríjemné symptómy, kdežto pri Burgerovej chorobe zrazeniny v cievach blokujú prísun okysličenej krvi do končatín, čo spôsobuje bolesť a necitlivosť.

Cukrovka

Jedným zo symptómov cukrovky sú periférne neuropatie spôsobené dlhotrvajúco zvýšenými hladinami cukru v krvi. Prejavy neuropatie sú rôzne, napríklad: necitlivosť chodidiel pri chôdzi, prudká bolesť vystreľujúca do chodidla alebo ruky, mravčanie, zvýšená citlivosť na teplo a chlad (držanie teplého čaju v ruke môže spôsobovať pálivé pocity), pocity chladných alebo horúcich nôh bez zjavného dôvodu [9].

Omrzliny

Omrzliny, samozrejme, nie sú ochorením, ale ide o stav spôsobený vystaveniu časti tela extrémne chladným teplotám príliš dlhú dobu.  V dôsledku toho dochádza k poškodeniu kože a tkanív. Pri ťažkých omrzlinách dochádza k poškodeniu svalov, šliach, ciev aj nervov. Koža sa stiahne a praská. Na postihnutom mieste môže dôjsť až ku strate citlivosti alebo ku gangréne (odumretie tkaniva).

Stres

Stres patrí tiež k častým príčinám chladných rúk a nôh. Môže za to uvoľnený adrenalín, ktorého pôsobením dochádza k stiahnutiu ciev, čím sa znižuje prietok krvi do prstov.

Najlepšie, ako tomu predchádzať je naučiť sa so stresom pracovať, napríklad pomocou týchto 8 tipov.

Fajčenie

fajčenie
Zdroj: pexels

Je absolútne jedno, čo fajčíte, či už sú to klasické cigarety, cigary, e-cigarety, vodnú fajku, svoj problém s chladnými rukami a nohami len zhoršujete. Všetky tieto neresti obsahujú nikotín, ktorý sťahuje cievy, čím klesá aj tak už slabé prekrvenie končatín.

Navyše počas fajčenia vdychujete aj malé množstvo oxidu uhoľnatého, ktorý znižuje okysličenie krvi. No a bez kyslíku v krvi nie je spaľovanie kalórii, takže nie je ani teplo. Ak ste tuhý fajčiar a počas dňa zvyknete vyfajčiť aj balíček cigariet, tak počítajte s tým, že až 6 % vášho celkového hemoglobínu je blokované oxidom uhoľnatým [10].

Veľa kofeínu

Milovníci kávy a zeleného čaju, sklamem vás. Rovnako ako nikotín, tak aj kofeín zužuje cievy a váš problém s chladnými končatinami to len zhoršuje.

Kedy vyhľadať lekára?

Chladné ruky a nohy - príčiny a riešenia
Zdroj: Pexels

Ak ste dočítali až sem, tak viete, že za chladné ruky a nohy môže nie len nedostatok nutrientov alebo naše zlozvyky, ale sú aj varovným signálom niektorých ochorení.

Lekára kontaktujte v prípade, ak:

  • končatiny vplyvom chladu menia farbu,
  • máte menej ako 12 rokov a máte chladné končatiny,
  • ste prvýkrát tento problém pozorovali až po 30-tke,
  • máte vždy chladné končatiny,
  • sa tento problém zhoršuje,
  • máte problémy s chladnými rukami a nohami len na jednej strane,
  • máte chladné ruky spolu s bolestivými kĺbmi, svalovou slabosťou alebo vyrážkami.

[1]      Dietary Reference Values | DRV Finder n.d. Available at: https://www.efsa.europa.eu/en/interactive-pages/drvs.

[2]      Anaemia n.d. Cit 22. december 2021. Available at: https://www.who.int/health-topics/anaemia#tab=tab_1.

[3]      H. Kim, C. Richardson, J. Roberts, L. Gren, J. L. Lyon. Cold hands, warm heart. Lancet (London, England), 1998, 351, 1492.

[4]      A. Young, R. Namas, C. Dodge, D. Khanna. Hand Impairment in Systemic Sclerosis: Various Manifestations and Currently Available Treatment. Curr. Treat. options Rheumatol., 2016, 2, 252.

[5]      How are Raynaud’s and Lupus Related? n.d. Cit 22. december 2021. Available at: https://lupus.net/symptoms/raynauds.

[6]      R. A. Digiacomo, J. M. Kremer, D. M. Shah. Fish-oil dietary supplementation in patients with Raynaud’s phenomenon: a double-blind, controlled, prospective study. Am. J. Med., 1989, 86, 158–164.

[7]      G. C. Shearer, O. V. Savinova, W. S. Harris. Fish oil – how does it reduce plasma triglycerides? Biochim. Biophys. Acta, 2012, 1821, 843.

[8]      I. Del Conde, C. Peña. Buerger Disease (Thromboangiitis Obliterans). Tech. Vasc. Interv. Radiol., 2014, 17, 234–240.

[9]      7 Symptoms of Diabetic Peripheral Neuropathy n.d. Cit 22. december 2021. Available at: https://www.healthline.com/health/diabetic-peripheral-neuropathy-symptoms.

[10]    The Effects of Carbon Monoxide From Cigarette Smoking n.d. Cit 22. december 2021. Available at: https://www.verywellmind.com/carbon-monoxide-in-cigarette-smoke-2824730.

Avatar photo
Mgr. Lukáš Žid, PhD.

Internet je plný protirečivých tvrdení a falošných sľubov, tak som si povedal, že prečo doň nevniesť trochu vedecky overených faktov. Ako vyštudovaný chemik som prišiel do kontaktu aj s biológiou a farmáciou. Venoval som sa štúdiu pokročilých inteligentných nosičov liečiv. Moju pozornosť však upútali aj zaujímavé biochemické procesy v tele, a to akú úlohu v nich zohrávajú jednotlivé vitamíny, minerály a nutrienty. Tento záujem prerástol až vo vášeň a tak vám prinášam nie len články, ale aj funkčné a účinné produkty z oblasti zdravia.